II Podlaski Rajd Ratownictwa Medycznego i Drogowego

BIAŁOWIEŻA 2005

20.05.2005 r

ZADANIE NOCNE – Godziny – 22.00 – 05. 00

Założenie merytoryczne ? wspólne działania ratunkowe trzech nieznanych sobie zespołów ratownictwa medycznego na miejscu zdarzenia masowego spowodowanego atakiem terrorystycznym.

Cel zadania

  • ocena umiejętności współpracy nieznanych sobie zespołów ratownictwa medycznego ( z lekarzem i bez lekarza ) na miejscu zdarzenia o charakterze ataku terrorystycznego.
  • ocena umiejętności współpracy zespołów ratownictwa medycznego ze służbami biorącymi udział w działaniach ratunkowych
  • ocena umiejętności organizacji pomocy medycznej na miejscu zdarzenia (wyznaczenie miejsc ewakuacji rannych, drogi ewakuacji, miejsce postoju ambulansów itp.)
  • ocena umiejętności przeprowadzenia segregacji medycznej
  • ocena umiejętności prowadzenia medycznych działań ratunkowych w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, oraz w sytuacjach szczególnych (zdjęcie kombinezonu antyimplozyjnego)
  • ocena umiejętności i pracy koordynatora medycznego (losowo wyłoniony z trzech przybywających na miejsce zdarzenia zespołów ratownictwa medycznego).

Uczestnicy zadania ? zespoły ratownictwa medycznego, jednostki PSP, jednostki AT, jednostki Straży Granicznej, koordynator zadania, grupa pozorantów, sędziowie.

Założenia taktyczne ? nieznana grupa terrorystyczna podłożyła ładunki wybuchowe w pociągu osobowym relacji Białowieża ? Hajnówka. Wybuch nastąpił w miejscu zdarzenia. Na miejscu znajdują się już jednostki AT i Straży Granicznej poszukujące kolejnych ładunków wybuchowych (pirotechnik w kombinezonie) i prowadzące czynności zabezpieczające. Została wyznaczona strefa bezpośredniego zagrożenia. CPR zostało powiadomione o zdarzeniu przez telefon komórkowy jednego z uczestników katastrofy i potwierdzone przez dowódcę AT. Jako pierwsze docierają na miejsce zdarzenia trzy zespoły ratownictwa medycznego, w drodze są jednostki PSP.

SCENARIUSZ ZADANIA

Ciemna noc. Na torach kolejowych na dużej polanie stoi kilka wagonów pociągu. Jeden z nich zdemolowany, pali się, dużo dymu. (jedyne światło w tym momencie ? pozoracja pożaru). W wagonie i wokół wagonu na ziemi leżą i poruszają się ranni (ucharakteryzowani pozoranci). Przy wagonach gorączkowo pracują funkcjonariusze AT i Straży Granicznej symulując poszukiwanie ładunków wybuchowych. Taśma ogranicza strefę bezpośredniego zagrożenia. W tle słychać strzały.

Zadanie 1 ? „narodziny” czas wykonania ? 10 minut

Wezwanie ? bóle brzucha u kobiety w zaawansowanej ciąży, chyba rodzi ? wzywa mężczyzna ? przypadkowy przechodzeń, mocno zdenerwowany?

Scenariusz ?  w ogródku przy domu w namiocie , na krześle w pozycji półleżącej kobieta w ciąży. Krzyczy, że rodzi?.. Obok znajduje się mężczyzna usiłujący niezdarnie pomóc kobiecie. To on wzywał Pogotowie?..

Zadanie 2 – „komunikacja” czas wykonania 10 minut

Wezwanie ? przez radiotelefon zgłoszono wypadek ambulansu, który przewoził chorego z zawałem do szpitala. Jest troje rannych z personelu ambulansu ( lekarz, pielęgniarka i kierowca ) oraz przewożony pacjent. CPR w tej chwili dysponuje tylko jednym wolnym ambulansem ratunkowym ? następne będą dostępne w czasie około 15 min. Straż w drodze ? będzie za minutę, jeśli zespół wezwie służby energetyczne, będą za 1 minutę.

Scenariusz ? rozbity ambulans na słupie linii energetycznej. Urwany przewód elektryczny zwisa, nie dotykając ambulansu. Wewnątrz ambulansu porozrzucany, porozbijany sprzęt medyczny, pacjent leży ?wbity? w szafki z przodu przedziału medycznego. Za kierownicą ranny kierowca, obok lekarz ? dużo ?krwi?. Obok ambulansu , trzymając się karoserii stoi pielęgniarka- nienaturalnie wyprostowana, zakrwawiona twarz i ręce. Samochód Straży i Pog. Energetycznego ukryte ? po minucie ujawniają się ? jeśli zespół wezwie. Energetycy oświadczają, że prąd jest wyłączony, strażacy współpracują z zespołem (sprzęt – kołnierz, deska)

NIESPODZIANKA ? „słodycz” czas wykonania- 5 minut

Wezwanie – w czasie powrotu na metę ambulans zostaje zatrzymany przez kobietę, która prosi o pomoc dla mężczyzny, który zasłabł w samochodzie. (zmiana pozorantów- wzywa mężczyzna do kobiety- zmęczenie pozorantów)

Scenariusz ? na parkingu w pobliżu motelu, w stojącym samochodzie leży mężczyzna.

Przytomny, przymroczony, podsypiający, mówi bez związku. Blady, spocony, niewielkie pobudzenie ruchowe w czasie badania. Bez porażeń. RR, tętno, źrenice ? jak w badaniu. W kieszeni kurtki wystająca książka chorego na cukrzycę.

ZADANIE 3 – „dziurka” czas wykonania zadania 10 minut

Wezwanie – przez telefon komórkowy wzywa mężczyzna, informując, że podczas czyszczenia broni po polowaniu kolega postrzelił się z broni myśliwskiej. Jest przytomny, mocno krwawi.

Scenariusz – Na leśnej polanie namiot, ognisko z kociołkiem, sceneria biwaku. Na ziemi leży na wznak mężczyzna, przytomny, zakrwawiona klatka piersiowa po prawej stronie z symulowana raną postrzałową. Na plecach po prawej stronie duża rana wylotowa. Wokół dużo krwi. Broń leży obok mężczyzny. Kolega w stroju myśliwego, zdenerwowany niezdarnie opatruje rannego ( przyciska zakrwawiony ręcznik do rany). Broń myśliwska leży obok namiotu.

ZADANIE 4 – „domek” czas wykonania zadania 10 min.

WEZWANIE – wzywa kobieta z biblioteki- zdenerwowana ? czytelnik nagle zasłabł, leży na podłodze , chyba nie oddycha. Kilka dni temu wrócił ze szpitala, był operowany.

SCENARIUSZ – pomieszczenie biblioteki. Stół i krzesła utrudniają dostęp do pacjenta. Pacjent na podłodze. Zdenerwowana kobieta podaje, że przed kilkoma minutami rozmawiał. Nagle zasłabł, zacharczał, upadł i przestał oddychać.

NIESPODZIANKA – B „ćpun” czas wykonania zadania 5 minut

 WEZWANIE – ambulans zatrzymany jest przez kobietę (mężczyznę) proszącego o pomoc dla kolegi, który leży nieprzytomny koło ulicy. Wzywający jest niechlujny, lekko przymroczony. Nie wyczuwa się zapachu alkoholu.

Scenariusz – przytomny, podsypiający, bełkocze bez związku. Ze zgięcia łokciowego niewielka strużka krwi. Ślad po wkłuciu. Na drugiej ręce brudny opatrunek

FINAŁ

Wyniki Rajdu – Zespoły Ratownictwa Medycznego z lekarzem:

miejsce w klasyfikacji

numer srartowy

macierzysta firma

suma pkt.

1

12

WSPR Białystok

11605

2

8

WSPR Warszawa

11125

3

25

PR Kalisz

11090

4

24

WSPR Białystok

10955

5

23

ZPD Hajnówka

10940

6

9

RM Meditrans Siedlce

10750

7

14

ZPD Łapy

10725

8

10

RM Meditrans Siedlce

10640

9

35

CM Olmedica Olecko

10500

10

20

ZPD Mońki

10150

11

28

BPR Bielsko-Biała

10100

12

18

GRODNO

9775

13

2

WSPR Biała Podlaska

9675

14

1

WPR Katowice

9600

15

7

ŚCRMiTS Kielce

8900

16

27

ZPD Siemiatycze

8800

17

19

ZDP Sokółka

8500

18

33

ZDP Bielsk Podlaski

8475

19

4

WSPR Płock

7825

20

5

WSPR Płock

6675


Wyniki Rajdu – Zespoły Ratownictwa Medycznego bez lekarza:

miejsce w klasyfikacji numer startowy macierzysta firma suma pkt.
1 36 ZOZ Lipno 11495
2 34 WOPR Nysa 11325
3 30 WSPR Olsztyn 11185
4 3 WSPR Białystok 11050
5 16 Dąbrowa Białostocka 10025
6 31 KN Bydgoszcz 9425
7 11 WSPR Bydgoszcz 9330
8 32 KN Bydgoszcz 8665
9 6 WSPR Płock 8175
10 29 ZOZ Ostroęka 8025
11 21 ZOZ Kołobrzeg 7950
12 13 WOPR Giżycko 7905